موسسه بین المللی حقوقی و مطالعاتی ایرانیان صاعد
 

وبلاگ ها

صفحه خانگی

پارسی العربي English French
وکلای مبرز پایه یک دادگستری مرکز
 

 

زندگی نامه دکتر محمد صفدری

دکتر محمد صفدری

دکتر محمد صفدری در سال ۱۳۰۰ (ش) در شهر کاشان به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در دبستان پهلوی کاشان و سیکل اول متوسطه را در همین شهر به پایان رساند. سیکل دوم متوسطه را نیز در تهران و با احراز رتبه اول و نشان علمی گذراند. در سال ۱۳۱۸ (ش) به دانشسرای عالی رفت و به تحصیل زبان فرانسه پرداخت و باز هم با رتبه اول و نشان علمی در این رشته موفق شد. در سال ۱۳۲۳ (ش) در وزارت فرهنگ به دبیری مشغول شد. در سال ۱۳۲۴ (ش) دبیر و ناظم دانش سرای کشاورزی بود.

در سال ۱۳۲۵ (ش) به کادر اداری دانشگاه تهران پیوست و تحصیل در دانشکده حقوق را نیز به طور همزمان با کار اداری آغاز کرد. در سال ۱۳۲۷ (ش) دوره لیسانس قضایی را به پایان رساند و از همین سال به تدریس متون حقوقی (به زبان فرانسه) در دانشکده حقوق پرداخت. در سال ۱۳۳۱ (ش) به منظور تکمیل تحصیلات خود به فرانسه رفت و در دانشکده حقوق پاریس ثبت نام کرد. سرانجام با ارائه پایان نامه ای تحت عنوان (مصونیتهای سیاسی) موفق به دریافت دکترای حقوق بین المللی شد.

پس از بازگشت به ایران به عضویت رسمی هیئت علمی دانشکده حقوق درآمد و تدریس حقوق بین الملل بر عهده گرفت. دکتر صفدری از درایت چشمگیری در مدیریت اداری بر خوردار بود و در زمان ریاست دکتر موسی عمید بر دانشکده حقوق تهران، ریاست دفتر ایشان را برعهده داشت و عملا امور دانشکده به دست وی اداره می شد.

آثار تالیفی وتحقیقی دکتر صفدری عبارتند از:

۱- کلیات حقوق بین الملل
۲- تعهدات بین الملل وحل اختلاف
۳- متون حقوقی واقتصادی (به زبان فرانسه)
۴- مصونیتهای سیاسی (به زبان فرانسه)
۵- آزمایش نهایی در باره آزادی
۶- موضوعات اساسی ادبیات دوره فرانسه (برگردان فرانسه)
۷- سیاست ارسطو (ترجمه).
دکتر صفدری در سال ۱۳۴۰ (ش) به دست یکی از دانشجویان معترض به نتیجه امتحانی خود، با ضربات چاقو به قتل رسید.