حسینعلی صالحی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی
 

ایرانیان صاعد

صفحه خانگی

فارسی العربي English French
حسینعلی صالحی
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی
 
 

گزارش همایش وکلای جوان 30-11-92باسمه تعالی
اولین جلسه " ائتلاف وکلای جوان "  (اوج) در مورخ 30 /11/92  در سالن همایش مؤسسه حقوقی ایرانیان صاعد  با حضور تعدادی از وکلا و نامزدهای عضویت در هیأت‌مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار گردید.


در ابتدا دکتر انصاری  از اعضای مؤسس ائتلاف بزرگ وکلای جوان (اوج ) ضمن خیر مقدم به حاضرین، هدف تشکل را چنین عنوان کرد:

ائتلاف وکلای جوان ( اوج )  هدف خود را لزوماً معرفی کاندیداهای عضویت در هیأت‌مدیره قرار نداده است،  بلکه با نیت رساندن  دیدگاهها وانتظارات جوانان به  هیأت‌مدیره تشکیل شده است .

در دوره‌های قبل  تعداد وکلا کمتر و کار بیشتر بود، لذا شاید مشکلات امروز جوانان برای وکلای سابق خیلی قابل لمس نباشد. توقع ما این است که پیشکسوتان ما ، مشکلات مارا درک کنند. نمایندگان اوج، هم جوانند  و هم پیر؛ اما پیرانی که جوانان را درک می کنند؛ نداشتن دفتر، نداشتن موکل و نداشتن پشتیبانی برای ارائه راهکار حقوقی از مشکلات وکلای جوان است. انتظار اوج این است که کاندایداها در صورت ورود به هیات مدیره  مطالبات جوانان را پاسخ دهند در مقابل، ما نیز توقع داریم که جوانان با شرکت در انتخابات شوری دیگر بیافرینند و با شرکت در انتخابات، مخاطراتی که پیش روی کانون وجود دارد، رفع شود .»

در ادامه آقای  سعید باقری  کاندیدای عضویت در دوره آتی هیات مدیره جهت بیان سخنرانی  دعوت شدند  «مطلع شدیم که تعدادی 29 نفر از همکاران رد صلا حیت شده‌اند و سابقه بررسی‌ها نشان می‌دهد که بعضاً عدالت به خوبی در تعیین صلاحیتها رعایت نمی‌شود. امیدورام که افرادی که بدون توجه به مقررات ماده 4 قانون اخذ کیفیت پروانه وکالت رد صلاحیت شده‌اند، در مهلت باقیمانده اعاده حیثیت شوند؛ چرا که با آبروی حرفه‌ای آنها بازی شد. من به عنوان کاندیدا اصلاً دوست ندارم که برنده شدن من به قیمت رد صلاحیت همکارم باشد. این امر لذتی ندارد. من فکر می‌کنم کانون برای ساماندهی وضع موجود و مدیریت آن به بن‌بست رسیده است.

در ادامه ایشان افزودند " بزرگترین بحران پیش روی وکالت، لایحه اصلاحی قوه قضائیه است. ؛ این لایحه  اگر 70 درصد هم  با اصلاح مواجه  شود و فقط 30 درصد از لایحه پیشنهادی فعلی به تصویب برسد، باز هم فاتحه حقوق شهروندی، عدالت  و... خوانده است. وکیلی که اگر از موکل دفاع کند در معرض ابطال پروانه وکالت قرار می‌گیرد شرافت وکالتی‌اش تحت تأثیر رعب و وحشت از قوه قضائیه قرار می‌گیرد. چرا در زمان طاغوت قانون استقلال تصویب شد؟ درست است که حکومت جائز و ظالم بود، اما وکلای مدبری هم بودند. حال که حکومت بهتر و موجه‌تری داریم، جا دارد مقررات مترقی‌تر و بهتری تصویب شود. اما متأسفانه در این فضا، مدیریت و تدبر از جامعه وکالت فاصله گرفته است. کانون وکلا به حاشیه رفته و فرصت‌ها تبدیل به تهدید شده است. در مقاله‌ای قبلاً گفتم که عامل اصلی تشکیل مرکز مشاوران ماده 187، هیأت مدیره کانون وکلا بوده است. امیدوارم با ورود افراد با برنامه، روح جدیدی به کالبد نحیف و فسرده دادگستری دمیده شود.

سپس آقای دکتر کامیار دیگر کاندیدای عضویت در هیات مدیره به جایگاه آمدند ایشان اظهار داشتند "متاسفانه در شرایط کنونی کانون وکلا با عدم حضور جدی اعضاء، اقدام به انتخاب هیأت مدیره می کند؛ در واقع وکلا با رأی ندادنشان مدیر انتخاب می‌کنند. این نیاز به استدلال ندارد؛ از جمعیت 15000 نفری که حق رأی دارند، فقط 3000 نفر از آنها در انتخابات شرکت می کنند.کسانی که در هیأت‌مدیره هستند با پشتوانه ده درصدی انتخاب شده‌اند؛ نفر اول هیات مدیره  از 4000 رأی، 2500 رأی داشت و نفر آخر 900 رأی؛ چرا وکلا به عنوان  قانون‌مداران جامعه حق خودرا اعمال نمی‌کنند؟ مثل پزشکی شده‌ایم که سیگار می‌کشد و متخصص مویی که نیاز به ترمیم مو دارد . دلیلش در مدیریت وکالت است. رضایتمندی مارا به پای صندوق رأی می‌آورد. کانون هیچ خدمتی  در قبال مبالغ درافتی از وکلا ارائه نمی کند   متاسفانه کاندیداها نه در زمان ورود و نه در زمان پایان مدیریت برنامه‌ای نمی‌دهند. رضایتمندی در جوانان به عنوان یک هدف وجود ندارد.

در حال حاضر معدل سنی مدیران کانون  بالای 62 سال است اما متوسط وکلا زیر 43 سال دارند که این امر حکایت از  فاصله نسلی مدیریت وبدنه کانون  دارد. این رویه باید تغییر کند. زیرا بین مدیریت و بدنه  اشتراک  معانی، در زمینه  اشتغال. حمایت و امکانات وجود ندارد..
سپس خانم میترا ضرابی   اهداف خودرا از شرکت در انتخابات  اینگونه مطرح کردند "  متاسفانه امروز  جوانان صلابت و شکوهی که در وکالت  هست را لمس نمی کنند. ضمن اینکه  خانمها باید در عرصه‌های اجتماعی حضور داشته باشند.   – مقررات مربوط به منع تبلیغات باعث شده جوانان نتوانند در دوره اطلاعات و ارتباطات استعدادهای خود را بروز دهند-  تبلیغات وکلا باید جدی باشد. امیدوارم در انتخابات پیش‌رو و در آینده شکوه و افتخار بیافرینیم. "
در ادامه خانم سجادی با بیان رزومه کاری و  مدیریتی خود  ارتقاء نقش زنان را  یکی از دغدغه‌های خود ذکر کردند  ایشان با مقایسه نقش زنان ایران با کشورهای دیگر  پیشی گرفتن  زنان افغانی  از زنان ایرانی در حوزه پارلمانی را  مایه تاسف دانستند  . در ادامه ایشان تعداد نمایندگان خانمها در  هیات مدیره را متناسب با جمعیت 45 درصدی آنها  ندانستند  ضمن اینکه رسیدگی به مشکلات اشتغال  وکلای جوان ، برقراری  وارتقاء وضعیت  بیمه ای  وکلا را از برنامه های خود عنوان کردند

در ادامه  وکیل آقای حسینعلی صالحی  ضمن خوش آمد گویی به حاضرین   اظهار داشتند  : هدف ائتلاف جوانان ایجاد خط قرمز نیست بلکه باید با همدلی ومدارا به سمت آینده ای بهتر حرکت کنیم . اگر امروز خانه‌ای داریم که در آن انتقاد می‌کنیم، این خانه به دست پیشکسوتان ساخته شده است. برخود واجب می‌دانیم که از همه پیشکسوتها تشکر کنیم.  ولی حق نقد منصفانه را برای خود محفوظ می دانیم. ضمناً از دانشگاهی‌ها تشکر ویژه می‌کنم؛ چون همه ما از دانشگاه توانستیم به وکالت برسیم. جهت‌گیری ما اصولی و نقد ما هم علمی ومدیریتی است .  در ادامه ایشان  طرح جامع وکالت  و شرکت حداقلی در انتخابات را بزرگترین چالش  بیرونی و درونی کانون ذکر کردند   .  ضمن اینکه  شکاف نسلی مابین مدیریت و بدنه کانون موجب شده که مدیریت و وکلا نتوانند به درک مشترکی  از مشکلات برسند دارند .
در ادامه ایشان با دعوت از جامعه وکالت برای کنار گذاشتن اختلاف نظرها  اولویت دادن  کانون به رویکرد  مدیریتی  را با عث تقویت کانون دانستند .

سپس  ایشان با نقل جمله ای از الوین تافلر  مبنی اینکه  بی‌سوادان قرن 21 کسانی هستند چیزهای کهنه را نمی‌توانند از ذهنشان بیرون کنند  سخنان خودرا خاتمه دادند .
آقای دکتر حبیب زاده دیگر سخنران ائتلاف بودند که  در سخنان خود اهمیت دادن به  آموزش در توانمند سازی وکلا و  مردمی شدن پایگاه وکالت را  مهم ارزیابی کردند  ضمن اینکه   عدم حمایت کانون از  تأسیس مؤسسات حقوقی را از ایرادات مدیریت دانستند .
 
ایشان سپس   در خصوص اهمیت  پایگاه مردمی کانون گفتند   " لازم است  برای رفع نیازهای مردم تلاش کنیم. . تعامل با حاکمیت  به معنی نقد نداشتن نیست. ما نباید در قبال حاکمیت به عنوان  معارض عمل کنیم . شایسته است  مدیریت کانون  با  دوازده هزار رأی انتخاب شود  .ضمن اینکه نقش علمی کانون باید بیشتر شود زیرا  روزی مجله کانون مرجع و منبع بسیار غنی وقابل توجهی  برای کلاسها در س بود اما  امروز چنین وضعی ندارد
در ادامه آقای نوروزی به سخنرانی دعوت شدند ایشان اظهار داشتند ایجاد تغییر مستلزم به دست آوردن اکثریت اقلاً 7 نفری را درهیأت‌مدیره است  چنانچه  اکثریت همفکر ی با ایده وبرنامه ای مشخص  به هیات مدیره وارد شود  می توانند تغییر ایجاد کنند .
 
کانون هیچگاه ازتعامل با حاکمیت  ضرر نکرده‌ا ست .  متاسفانه  مفهوم استقلال وکیل را  خوب درک نشده است  استقلال وکیل مطالبه عمومی مردم است.  باید درزمینه استقلال تحقیق علمی انجام شود زیرا  همه در مقابل نتیجه تحقیق علمی تسلیم هستند.

در زمینه اشتغال آیین دادرسی باید اصلاح شود واجباری شدن وکیل در آن پیش بینی شود
آخرین سخنران نیز  آقای حسینی دیگر کاندیدای عضویت در هیات مدیره بودند که  ضمن بیان تاریخچه  نهاد وکالت توجه و حمایت از  قدیمی ترین نهاد مدنی کشور  را  مهمترین اولویت شرایط کنونی  دانستند  . ایشان در ادامه حضور دانشگاهیان در مدیریت کانون را لازم و لی انحصار مدیریت توسط  آنها را افراط  دانستند .


New Page 1

تصاویر مرتبط با همایش

 

 

 

New Page 1

ائتلاف وکلای جوان (اوج)

 
همایش ائتلاف وکلای جوان
 
New Page 1

دیدگاه حسینعلی صالحی

 
اوج، به پویایی اندیشه ها و در استمرار آن به اوج عظمت و استقلال کانون می اندیشد.
جوانان وکیل سرمایه های اصلی و انرژیهای خفته جامعه وکالتند.براین باورم که به آنها باید بیش از پیش بها داده شود.شکاف نسلی میان مدیران و اعضاء جوان جامعه وکالت می تواند با تشکیل ائتلاف هایی هماننداوج،ترمیم شود.بدون اینکه به پیشکسوتان بعنوان نمادهای وکالت کشور جفایی شده باشد.درکل، هرنوع فرآیند و یا هر گروهی که این دیدگاه را تقویت کند، کاری پسندیده و مفید کرده است.ما گوشمان برای شنیدن همه صداها باز است حتی منتقدین عزیز.
بالاخره آخر سر منطق و اندیشه و عملکرد افراد حقایق را روشنتر خواهد ساخت