حسینعلی صالحی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی
 

ایرانیان صاعد

صفحه خانگی

فارسی العربي English French
حسینعلی صالحی
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی
 
 

گزارش همایش هم اندیشی وکلا با حضور اساتید حقوق جزا 28-11-92

باسمه تعالی

 چهارمین گردهمایی وکلای دادگستری مرکز  با دعوت از جمعی از اساتید حقوق جزای دانشگاه های تهران در مورخه 28/11/92  در محل سالن همایش موسسه ایرانیان صاعد برگزار گردید .

 جلسه با سخنرانی  آقای دکتر شهبازی نیا عضو محترم هیات مدیره  شروع شد ایشان ضمن اشاره به  ضرورت ارتقاء جایگاه نهاد وکالت ، حفظ  شئون وکالت را مهم ارزیابی کردند  البته ایشان با اشاره به گلایه برخی از همکاران در ارتباط با تفتیش بدنی  عنوان کردند  " که شان وکالت فقط مختص معافیت وکیل از تفتیش بدنی نیست  در سایر کشورها هم این سیستم وجودارد – من در دو کشور : آلمان و مالزی؛  شاهد بودم که کنترل انجام می شود اما شکلش متفاوت است "
 در ادامه ایشان با اشاره به اهمیت بازرسی در هیات مدیره اظهار داشتند  بازرسی در کانون  مختص سیستم اداری کانون است  که لازم است نهاد بازرسی برای نظارت بر عملکرد هیات مدیره  تقویت شود .  افرادی که به عنوان عضو هیات مدیره به کانون راه می یابند باید مراقب تعاملات خود باشند  .

در ادامه آقای سعید باقری  بزرگترین مشکل پیش روی  نهاد وکالت را  لایحه جامع وکالت عنوان کردند  و  در مورد طرح جامع وکالت و روند تعامل تعدادی از وکلا با دولت دهم  و اصلاح لایحه پیشنهادی قوه قضائیه توضیحاتی ارائه کردند  .
سپس آقای دکتر کامیار با اشاره به هرم سنی جمعیت وکلا و اینکه وکلای  بالای 55 سال کمتر از بیست درصد جامعه وکالت راتشکیل می دهند اظهار داشتند هرچه تعداد مشارکت جوانان بیشتر شود  مدیران نوگرا تری به هیات مدیره راه می یابند .   

در ادامه وکیل حسینعلی صالحی  ضمن ابراز خیر مقدم  به حاضرین  اظهار داشتند  " دوسال است که که من در کمیسیون آموزش هستم. در این مدت فرصتی پیش آمد که کانون وکلا را بیشتر بشناسیم. ما می توانیم مشخصاً آسیب ها و فرصتهای کانون را در چند نکته دسته بندی کنیم: 

اولا :   رویکرد مدیریتی به مسائل کانون  واقعاً فراموش شده. به نحوی که دیدگاه ها در اداره کانون دیدگاه حقوقی بوده است. علت این قضیه این است که به موازات رشد و افزایش تعداد اعضای کانون وکلا، کانون نتوانسته خود را با علوم روز و دانش نوین که سازمانهای بزرگ را اداره می کند، منطبق نماید. نگاهی که الان در کانون وکلا هست، همان نگاه شصت سال پیش و زمان استقلال کانون است. الان کانون مرکز دقیقاً 17726  نفر عضو دارد که 15000 نفر از آنها باید بیایند پای صندوق و رأی بدهند. اما هیچ سازوکار مدیریتی پشت سر این جمعیت بزرگ نیست. اعضای محترم هیأت مدیره در سنوات مختلف، هرکدام بنا به دانشی که داشته اند، تلاش خود را کرده اند. اما نتوانسته اند هیچ تحولی را در کانون ایجاد نمایند. یکی از تهدیدهای بزرگی که الان کانون وکلا با آن روبروست، همین لایحه جامع وکالت است که جناب آقای باقری و دوستان اشاره فرمودند. ما می توانیم با تغییر گفتمانی که قرار است ان شاء الله در سنوات آتی ایجاد شود، از این پیچ تاریخی عبور کنیم. من خیلی نمی خواهم به این بحث بپردازم.

ثانیا : کانون وکلا از بسیاری از تهدیدهای داخلی هم رنج می برد. یکی از تهدیدهای داخلی، کاهش مشارکت یا حداقلی بودن مشارکت وکلاست. دوستان اشاره کردند؛ بعد از انقلاب هفت دوره انتخابات برگزار شده و میانگین مشارکت بیست درصد بوده است؛ یعنی از هر پنج وکیل، یک نفر رأی داده است. خوب این وضعیت خیلی نگران کننده است. حتی من فکر می کنم مهمترین چالش کانون وکلا که یک تهدید درونی هم هست، همین وضعیت است نه بحث استقلال کانون وکلا.
سومین  تهدید یا چالشی که بر سر راه کانون وجود دارد، فقدان سیستم آموزشی و علمی است. متأسفانه وکلا از یک فقر آموزشی رنج می برند. این نه فقط در حوزه پژوهش، بلکه در حوزه دانشهای کاربردی و مهارتهای مورد نیاز برای دفاع، بیشتر خود را نمایان می کند. قاطبه وکلا از آموزش های کاربردی محرومند. اساساً آموزشی به نام آموزش کاربردی در کانون وجود ندارد. اخیراً هم که مؤسسه ای به نام مؤسسه علمی-کاربردی ایجاد شده است، در این فرصت محدود نتوانسته به این مطلب بپردازد و بیشتر به سمت کارهای دانشگاهی متمایل شده است.

 تهدید و چالش دیگر کانون که بسیار نگران کننده است، بحث صندوق حمایت کانون است. استحضار دارید که کانون وکلا برابر مقررات، صندوق حمایتی دارد که وکلا از محل آن مستمری از کارافتادگی یا بازنشستگی دریافت می کنند. میلیاردها تومان وجوه موجود در این صندوق، باید در سرمایه گذاری های مولد قرار گیرد و خودش، خودش را اداره کند و برای وکلا امکانات رفاهی و بازنشستگی و درمانی فراهم نماید که اقدام شایسته ای در این خصوص صورت نگرفته است. برای مزید استحضار عرض می کنم که این وجوه در حسابهای کوتاه مدت در بانکهای دولتی و با سود بسیار کم (7درصد) نگهداری می شود. در حالی که خود همین قانون به هیأت مدیره اختیار داده که از محل 40 درصد این وجوه بتواند سرمایه گذاری کم ریسک انجام دهد تا بتواند منشاء ایجاد درآمد شود و به رفاه عمومی وکلا کمک کند. چرا باید خیلی از وکلا بروند در اداره کاریابی وزارت کار ثبت نام کنند تا کاری پیدا کنند؟ یا چرا باید خیلی از وکلا به خاطر نداشتن دفتر نتوانند فعالیت کنند یا در کافی شاپ ها یا لابی هتل ها با موکلین خود قرار ملاقات بگذراند؟ اینها از محل ذخایر و درآمدهای صندوق در حال حاضر می تواند تأمین شود و موجودی های صندوق در این زمینه ها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. حتی استنباط بنده این است که اگر صندوق به این ترتیب پیش برود، با توجه به اینکه وکالت بازنشستگی اجباری ندارد و وکلا تا زمانی که نفس می کشند، می توانند در دادگاه حاضر شوند و وکالت کنند، تدریجاً به سنی می رسند که باید مستمری بگیرند. الان هر وکیلی که بازنشسته می شود، به طور متوسط 3 میلیون تومان مستمری می گیرد. فرض بفرمایید این جمعیت عظیم، در عرض پنج تا ده سال آینده به سن وضعیت مستمری بگیری برسند؛ اگر این صندوق سرمایه گذاری مولد انجام ندهد و درآمد نداشته باشد که خودش را به طور خودکفا اداره کند، طبیعتاً یک صندوق ورشکسته خواهد شد. هیأت مدیره هایی که فرصت این کار را داشته اند، متأسفانه از آن استفاده نکرده اند. البته بعضی وامها با معرفی به بانکها به بعضی وکلا پرداخت شده است.

این دغدغه ها و نگرانی ها که بیشتر هم به تهدیدهای درونی کانون مربوط می شود، ما را بر آن داشت که با توجه به تجربه مختصر در ایجاد و راه اندازی این مجموعه (مؤسسه ایرانیان صاعد) در خدمت دوستان عزیز و اساتید گرامی باشیم که اگر کمکی از دستمان برآید، ان شاءالله کمک نماییم.

در پایان نیز دکتر حبیب زاده با جمع بندی نظرات و لزوم پایبندی به اصول اخلاقی در تبلیغات ختم جلسه را اعلام کردند .

 

حسینعلی صالحی
شعار حسینعلی صالحی