حسینعلی صالحی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی
 

ایرانیان صاعد

صفحه خانگی

فارسی العربي English French
حسینعلی صالحی
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی
 
 

جهان بینی حسینعلی صالحی مدیرعامل موسسه بین المللی حقوقی و مطالعاتی ایرانیان صاعد


آن جهان بینان که خود را دیده اند                        خود گلیم خویش را بافیده اند


 حسینعلی صالحی
دیدگاه حرفه ای:
فقط با همراهی،همدلی و هم افزایی یکدیگر می توانیم خانه اول خود را آبادتر کنیم.


 

سخنرانی ( قسمت سوم ) حسینعلی صالحی در همایش کارگزاران تجاری آذرماه 1395


بررسی اجمالی ثبت اختراعات و علائم تجاری و تاثیر آن بر توسعه تجارت


 

سخنرانی ( قسمت دوم ) حسینعلی صالحی در همایش کارگزاران تجاری آذرماه 1395


بررسی اجمالی ثبت شرکت ها ، شعب ، نمایندگی ها و خدمات مرتبط به آن در توسعه تجارت


 

سخنرانی ( قسمت اول ) حسینعلی صالحی در همایش کارگزاران تجاری آذرماه 1395


تبیین نقش محوری ابزارهای حقوقی 

حسینعلی صالحی : پویایی سازمان کانون وکلا در گرو مکانیزم تفویض اختیار

«پیتر دراکر» (Peter Drucker)، استـاد مــدیـریـت سـازمـان، در خصـوص انـدیشه تفویض اختیار می‌گوید:
«یک مدیر کار آمد باید امور را به گونه‌ای سازمان دهد که خودش فقط به موضوعات عمده بپردازد تا بتواند نتایج درخشانی بوجود آورد. یک مدیر خوب باید نخست کارهایی را انجام دهد که در درجه اول اهمیت قرار دارد و بهتر است کارهای با اهمیت کمتر و اولویت پائین‌تر را به دیگران واگذار کند. تفویض اختیار با توسعه سازمان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند تا حدی که ادامه حیات دستگاه بدون تفویض اختیار میسر نیست».
   در واقعیت نیز نتیجه یک تحقیق و بررسی نشان می‌دهد که بیش از 70% فعالیت‌هایی را که مدیران انجام می‌دهند می‌توانند به واحدها یا اشخاص پائین دست واگذار نمایند. به عبارت دیگر، 70% فعالیت‌هایی را که خود مدیران انجام می‌دهند، واحدهای پائین دست قادر به انجام دادن آن هستند. از همین‎رو، یکی از عوامل پویایی سازمان این است که مدیران نباید تمام کارهايی را که قادر به انجام دادن آن هستند، خود انجام دهند بلکه باید آن‌ را به دیگران یاد داده و تفویض نمایند.

 

حسینعلی صالحی: کارایی اقتصادی وکالت و مشاوره حقوقی

همانگونه که می دانیم امروزه در حقوق ایران و خیلی قبل از این، در حقوق کشورهای اروپایی در مورد تحلیل اقتصادی حقوق چه در حوزه قراردادها، مسئولیت مدنی، آئین دادرسی مدنی و ... امثالهم بسیار گفته و نوشته شده است. علت این امر را بایستی در جدایی ناپذیر بودن حقوق از اقتصاد و بالعکس دانست. در واقع، چون حقوق با اجتماع سروکار دارد، لذا با پیشرفت و توسعه صنعت و تجارت، این نیاز همواره محسوس بوده و می باشد که مباحث حقوقی از دیدگاه صرف حقوقی مورد مطالعه و ارزیابی قرار نگیرد، بلکه از منظر اقتصادی نیز تحلیل شود تا نقش حقوق به طرز مؤثر و کارآمدی ایفاء شود.

حسینعلی صالحی: ارتقاء حقوق شهروندی با تخصص گرایی در وکالت

 
علم حقوق و به دنبال آن، ارائه خدمات حقوقی چون با اجتماع و جمع کثیری از مردم، مؤسسات، شرکت ها، سازمان ها و ... مانند اینها رابطه دارد که هرکدام نیازهای حقوقی خاص خود را دارند، و از طرفی با رشد صنعت و تجارت، نیازهای اجتماع به خدمات حقوقی هم بالتبع هرروزه رو به افزایش، تغییر و تحول می باشد، بنابراین پاسخگویی و ارائه خدمات حقوقی مناسب به نیازهای گوناگون مستلزم احاطه به مباحث مربوطه هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ تجربی می باشد؛ زیرا در عمل در هر پرونده جزئیات دقیق و در عین حال پیچیده ای وجود دارد که هیچ حقوقدانی نمی تواند ادعا نماید که در تمام حوزه ها و زمینه ها تبحر و تخصص لازم و کافی را دارد.

 

حسینعلی صالحی: تامین حقوق شهروندی در پرتو توسعه فرهنگ وکالت

تامین حقوق شهروندی درپرتو توسعه فرهنگ وکالت
 حسینعلی صالحی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی
یکی از سوالات اساسی درباب حقوق شهروندی این است که ، چرا با اینکه  یک وکیل می تواند راهنما و مشاور خوبی برای حل اختلافات شهروندان  باشد یا حتی الامکان حقوق تضییع شده صاحب آن را با استفاده از ظرفیتهای قانونی و حقوقی  وی بازگرداند،  اما " فرهنگ مراجعه به وکالت ازسوی شهروندان  " در کشور ما با سستی ها وکاستی هائی همراه است؟

حسینعلی صالحی: اخلاق به مثابه موسیقی متن وکالت دادگستری

اخلاق به مثابه موسیقی متن وکالت دادگستری

وکیل به عنوان شخصی که می تواند نقش حیاتی در احقاق حقوق حقه موکل ایفاء نماید، الزاماً مکلف به رعایت «اخلاق حرفه ای» در ارائه خدمات حقوقی نیز می باشد. در واقع، اخلاق بایستی در سرلوحه ارائه خدمات حقوقی تلقی شده و همواره به مثابه موسیقی متن جامعه وکالت مدنظر قرار گیرد. اگرچه متأسفانه در مقررات داخلی اشاره ای به این وظیفه وجدانی نشده است، اما این به معنای نفی و نادیده گرفتن اخلاق در عرصه وکالت نمی باشد. در این مختصر سعی بر این است که به کارکردهای اخلاق حرفه ای وکلا در رابطه با جامعه هدف و دادگاه ها پرداخته شود.

 

حسینعلی صالحی : باز مهندسی هیأت عمومی كانون وكلای دادگستری

 هیأت عمومی ( ركن فراموش شده) كانون وكلای دادگستری
طبق ماده 1 لایحه قانونی استقلال " کانون وکلای دادگستری موسسه ایست، مستقل ودارای شخصیت حقوقی که در مقر دادگاه هر استان تشکیل می شود و از هیأت عمومی، هیأت مدیره، دادسرای انتظامی وکلاء و دادگاه انتظامی تشکیل می شود ."
هرچند به دلیل شرايط خاص سیاسی واجتماعی  کشور ،کانون وکلای دادگستری ، مدتی حدود (14 سال) ازطريق سرپرست اداره می شد. اما از  سال 76 امکان مشارکت وکلا در اداره کانون فراهم گردیده و معاذیر قانونی برطرف شده است  .
بعد از شروع دوره  جدید  اگر نگاهی به عملکرد ارکان قانونی کانون وکلا داشته باشیم می بینیم که ، هیأت مدیره ، دادسرا ودادگاه انتظامی  کم وبیش به انجام وظایف محوله اقدام کرده اند. اما هیأت عمومی که به نظر می رسد مهمترین رکن این موسسه مستقل می باشد؛ خیلی فعال نیست ودر دهه اخیر با کمترین نصاب قانونی تشکیل شده است .

 

حسینعلی صالحی: بایسته های آینده پژوهی از طرح جامع وکالت

بایسته های آینده پژوهی از " طرح جامع وکالت "

وندل بل  یکی از متفکرین  آينده پژوهی  این رشته را به اين شکل تعريف کرده است :

آینده پژوهی رشته ای مستقل بشمار مي رود که هدفش مطالعه منظم آينده است. آينده پژوهان به دنبال کشف، ابداع، ارائه، آزمون و ارزيابی آينده های ممکن، محتمل و بهترند. آنان انتخاب های مختلفی راجع به آينده فراروی انسان ها قرار می دهند و در انتخاب و پی ريزي مطلوب ترين آينده به آنان کمک مي کنند . "

 ما وکلا به دلیل آموزه های صنفی وحرفه ای خود آموخته ایم که اگر دفاع مناسب را در فرصت هایی که قانون در اختیار ما قرارداده است ، انجام ندهیم  اقدامات بعدی ما به عنوان وکیل تاثیری در وضعیت موکلمان نخواهد داشت  یا به عبارت دقیقتر تاثیرکمتری خواهد داشت .

 

حسینعلی صالحی: تأملّی بر چرائی شرکت در انتخابات آینده هیأت مدیره کانون وکلای مرکز

نظاره گری یا چاره اندیشی؟

تأملّی بر چرائی شرکت در انتخابات آینده هیأت مدیره کانون وکلای مرکز

با نزدیک شدن به ماه اسفند و مطرح شدن انتخابات هیأت مدیره اولین سئوالی که به ذهن همکاران محترم خطور می کند اینست که ، آیا شرکت در انتخابات تأثیری در رفع دغدغه های بی شمار جامعه وکلا دارد یا خیر؟
دغدغه هائی از قبیل حفظ شأن وکالت و وکیل، طرح جامع وکالت و ابهام در آیندۀ وکلا ، تضمین حـــق  دفاع ، تضمین اشتغال وکلا بویژه جوانان ، تأمین امکانات و خدمات صنفی و ده ها دغدغۀ دیگر .
این سوال از این جهت جدی و بسیار مهم است که رویاهای دیرینه وکلا در قالب دغدغه های  پیشگفت سالیان درازی است که بطور شایسته و بایسته محقق نشده و بعضاً اندک اندک به بوته فراموشی سپرده می شود.

 

حسینعلی صالحی: فلسفه آموزشهای کاربردی برای وکلای دادگستری

نیاز حرفه‌ای وکلا چیست؟ و وکیل حرفه‌ای چه باید بداند؟

آیا تحصیلات دانشگاهی برای نیازهای علمی حرفۀ وکالت کافی است ؟ و بالاخره کارکردهای آموزش در طول عمر حرفه ای وکلا کدامند؟


در جهان فرا صنعتی امروز، آموزش مستمر به مثابه خون درشریان حیاتی انسان است. در جهانی که همه سازوکارهای اجتماعی به سرعت در حال تغییر و دگرگونی است، انسان ها بعنوان اشخاص حقیقی و سازمانها و شرکت ها بعنوان اشخاص حقوقی از این تغییرو دگرگونی مستثنی نیستند. هر شخص، فارغ از اینکه چه مأموریت شغلی دارد، برای بقاء حرفه ای خود و حضور توانمند و موثر در حوزه ارائه خدمات، نیازمند آموزش مستمر می باشد. بدیهی است که وکلای دادگستری نیز برای کاستن از خطاهای حرفه ای و ارائه خدمات وکالتی مطلوب به جامعه هدف، نیازمند آموزش های حرفه ای مستمر وهدفمند هستند.

 

مصاحبه اختصاصی:راهکارهای مشارکت حداکثری وکلا در انتخابات وچالش های پیش روی


كم كم به زمان انتخابات هيات مديره كانون وکلای دادگستری نزديك می شويم، اسفند ماه برای وکلا ماه سرنوشت سازی است.
در اين ماه جامعه وكالت تصدی امور حرفه ای  و صنفی خودرا به 18 نفر از منتخبین خود تفويض می كنند .


به رغم همه تلاشهایی که در دوره های اخیر برای مشارکت وکلا انجام شده اما هنوز فقط بیست درصد واجدان شرایط در انتخابات هیات مدیره شرکت می کنند .

حضور حداقلی واجدان شرایط در انتخابات باعث شده تا برخی از مخالفان کانون وکلا، هیأت مدیره را نماینده اقلیت بدانند .
در این مصاحبه آقای حسینعلی صالحی وکیل پایه یک دادگستری، عضو کمیسیون آموزش کانون وکلای دادگستری  و مدیر عامل موسسه حقوقی ایرانیان صاعد ، دیدگاه های خود را راجع به راهکارهای مشارکت حداکثری وکلا در انتخابات  و چالشهای پیش روی کانون مطرح می کنند  :
حسینعلی صالحی
فایل صوتی ( معرفی مدیر عامل موسسه ایرانیان صاعد )

شعار حسینعلی صالحی
مصاحبه رادیو صدای آشنا با حسینعلی صالحی15-12-92
 

New Page 1

مصاحبه اختصاصی

 
مصاحبه روزنامه همشهری
ضرورت تعامل کانون وکلا و قوه قضائیه

(اسفند 92)

مصاحبه اختصاصی نقش نو
برنامه و اهداف
(
اسفند 92)
مصاحبه اختصاصی نقش نو
رنسانس کانون وکلای دادگستری
(
اسفند 92)
مصاحبه اختصاصی نقش نو
آموزش وکلا
( بهمن 92 )
مصاحبه اختصاصی وکلا
انتخابات و چالشهای پیش رو
( بهمن 92 )
 
New Page 1

گزارش هم اندیشی وکلا

 
همایش هم اندیشی تشکل علمی وکلا
با حضور جمعی از اساتید دانشگاه ها

همایش هم اندیشی وکلا
با حضور وکلای جوان(اوج)


همایش هم اندیشی وکلا
با حضور جمعی از اساتید دانشگاه ها
همایش هم اندیشی وکلا

با حضور جمعی از اساتید حقوق جزا


همایش هم اندیشی وکلا
با حضور 4 تن از نامزدهای عضویت در هیأت مدیره

 
New Page 1

دست نوشته ها

 
 
salehi qr-code.png